top of page

7-20.09.2011

Андрій Міщук
"Інстинкт Щастя"

Фотографія

Дослідження феномена щастя на прикладі "непалі" - жителів країни, що входить в число найбідніших держав світу *1, при цьому володіють неймовірною життєвою силою і здатністю відчувати таке бажане кожним з нас щастя. Саме цьому присвячена виставка робіт українського фотографа Андрія Міщука «Інстинкт щастя».

Бажання бути щасливим - базовий інстинкт, закладений в людині з народження. Чому ж безумовний інстинкт - інстинкт щастя - в розвиненому світі трансформується в погоню за якимось результатом, залишаючи при цьому постійне відчуття незадоволеності досягнутим? Що ми втрачаємо в цій метушні й круговерті? Чим жертвуємо?
Серед жителів колишніх республік Радянського Союзу спостерігається особливий феномен - вони набагато менш задоволені життям, ніж дозволяє їх достаток. Три чверті населення України вважають матеріальний добробут основним показником життєвого успіху *2. Проте, при зростанні доходів населення рівень задоволеності життям залишається колишнім. В середньому багаті лише трохи щасливішими бідних *3.

Як жителі Непалу знаходять стан щастя? Чи впливають на них снігові вершини гімалайських восьмитисячників і кристально чисте повітря? Або незвичайна для нас самовіддана релігійність? Або те, що Непал ніколи не був колонізований і пам'ять його жителів не обтяжена рубцями історії, а до 1951 року він залишався закритим для відвідування?
Ця виставка дебютна, і автор продумано вибрав тему щастя. Робота з "непалі" навела Андрія на думку, що жителі України могли б бути набагато щасливішим. Але гонитва за матеріальними благами та соціальним рейтингом, яку ми називаємо "вимушеним виживанням", витісняє з нашого життя прості радості. Фотограф ділиться дивовижними сюжетами й портретами, що демонструють, що "непалі" залишаються відкритими та доброзичливими, насолоджуються життям і зберігають внутрішній спокій в умовах, набагато складніше наших.

Використовуючи фотографічний спосіб комунікації зі світом, Андрій Міщук звертає увагу глядача на те, що щастя - це одна з базових потреб людини. Вроджене прагнення і здатність його відчувати закладено в нас, як інстинкт самозбереження. Треба лише не розтрачувати вміння насолоджуватися життям.
"Правдиво показуючи людей поблизу, автор загострює нашу увагу на їх життя, радощі, емоціях, почуттях, і ми забуваємо про те, що дія відбувається в одній з найбідніших країн." - Віктор Марущенко, фотограф, засновник школи фотографії.

1 За даними Світового Банку (2010), в рейтингу 180 країн Непал перебуває на 160-му місці за рівнем ВВП на душу населення (1,2 тис. Дол.). Україна - на 97-ом (6,7 тис. Дол.).
2 Джерело: Аналітична доповідь "Український характер (Характерні соціально-психологічні особливості населення України)" Центру соціальних досліджень "Софія".
3 Diener E., Suh E. "Measuring quality of life". Myers D. "The funds, friends and faith of happy people".

bottom of page