top of page

12-25.05.2023

Проєкт випускниці Школи Кураторів Галереї РА – «Сновидіння Мадонни»

Проєкт випускниці Школи Кураторів Галереї РА – «Сновидіння Мадонни»

Галерея РА представляє
Проєкт випускниці Школи Кураторів Галереї РА

СНОВИДІННЯ МАДОННИ

12-25.05.2023

Живопис, фотографія, діджитал арт

Кураторка: Яна Писанко

Ідея проекту зародилась майже 3 роки тому, з народженням моєї доньки. Початок нового життя змушує одних жінок-матерів змістити фокус творчості на другий план, а інших - навпаки, рефлексувати у творчості ще більше, з надією не втратити себе у догляді за малям.
Зіткнувшись з реаліями материнства, мене вразила ідеалістична картинка, що існує в суспільстві, репрезентується в медіа та мистецтві. Образ цей був створений чоловіками-художниками, експлуатувався протягом століть і продовжує використовуватись  і сьогодні, завдяки соцмережам. Суспільство сприймає та популяризує лише образ молодої, самореалізованої мами зі щасливою дитиною на руках, абсолютно ігноруючи те, що стоїть за гарною картинкою - фізичні труднощі, психологічне напруження, постійні сумніви в правильності своїх дій. 
Проект «Сновидіння мадонни» - це попередження майбутніх матерів та батьків про те, що може їх очікувати в майбутньому. Ця виставка ні в якому сенсі не заперечує радість та щастя материнства, проте вона показує особистісні переживання, які в суспільстві не прийнято виносити на загал.
Вашій увазі представлений жіночий погляд на материнство у роботах трьох художниць через призму вагань та сновидінь. Кожна з них пропонує власну унікальну інтерпретацію теми, зосереджуючись на тому, як вагітність та материнство впливає на психологічний стан жінки. Показуючи, що сон може стати не лише моментом відпочинку та збереження рівноваги у житті матері, а й способом втечі від виснажливих обов’язків нової реальності.
В експозиції представлені роботи Оксани Чумакової, Олександри Мартсон та Віри Якимчук.
В скульптурах Оксани простежується наслідування традицій Трипільської культуру та культу богині родючості. В своїх роботах вона порушує питання сумніву та вибору, що стоїть перед жінкою - ставати чи не ставати матір’ю? Про страх за майбутнє своєї дитини.
 В картинах Олександри показаний, на перший погляд, безтурботний сон жінок та дітей, який можливо не є таким, або не є сном, якщо зважати на стан війни.
У своїх полотнах Віра досліджує не лише відносини жінки та чоловіка з появою дитини, а й складний взаємозв’язок з реальністю та зі світом снів. Подекуди межа між дійсністю та сновидінням стирається і ми спостерігаємо стан чистого буття особистості.

Яна Писанко
Проєкт «СНОВИДІННЯ МАДОННИ»
Кураторка: Яна Писанко

Учасниці: 

Оксана Чумакова — театральна художниця та скульпторка з Києва. У своїй творчості працює з темою різноманітності жіночих іпостасей та роллю жінки в суспільстві. Для своїх скульптур мисткиня обрала глину. Саме цей матеріал, на її думку, найкраще передає жіночу сутність - здатність приймати різну форму, від м'якої до гострої, та бути теплою чи холодною, залежно від обставин. 

Олександра Мартсон — художниця з Києва, що працює у фігуративному напрямку та поєднує олійний живопис зі змішаною технікою.
Вона використовує людську фігуру як символ внутрішнього буття. Особливість її стилю – реалістичні сюжети у поєднанні із сучасною драматичною композицією та графічними деталями. 
Представлені роботи серії «Ті, що сплять/ Sleeping» у білому - це пошук Олександрою спокійного безтурботного стану уві сні, саме його бракує нам всім під час війни. Художниця працює здебільшого з образами жінок та дітей, спостерігаючи життя українських емігрантів у Європі. 

Віра Якимчук — українська художниця, працює в стилі класичного фігуративного живопису, поданого в сучасній манері. Приділяє велику увагу взаємозв’язку людини з природою. Вона показує дійсність як сон, який своєю чергою, є відображенням реального життя.
Роботи мисткині є одночасно святковими по формі, але критичними за змістом. Віра досліджує тонкі та складні почуття та емоції людини, як із зовнішнім світом, так і у взаємостосунках.

bottom of page