top of page

23.12.2011-20.01.2012

CE ESTE DE VÂNZARE?

Лада Наконечна, Тетяна Гершуні, Кирило Проценко, Едуард Потапенко, Анатолій Варваров, Олександр Верещак, Сергій Корнієвський, Володимир Падун, Олексій Малих, Инара Багірова, Анатоль Степаненко, Ната Трандафір, Людмила Раштанова

Уявіть,1950-1980-ті роки, роки ще замкнутого суспільства Радянського Союзу, сірі пальто, рибні дні у четвер, стиляги, що не піддаються сприйняттю середньостатистичного громадянина без права на виїзд, де зв'язком з навколишнім світом були маленькі кватирки, одна з яких - поїзд Бухарест-Москва, і це звичне слово «фарцовщик».

Тоді багато діставалося з їх допомогою - від мила до норкової шуби тещі на день народження. У них могло бути все, потрібно було тільки знати де дістати, знати особливості «географії» розміщення цих торгашів і, головне, знати особливості торгівлі такого роду за кордоном.
Тоді діяв закон бартеру, ти мені, я тобі. «Ce este de vânzare?» (Рум. - що є на продаж?) - з цією фразою підходили до проїжджаючих потягів з ближнього закордоння і здійснювали ритуальні обміни з пасажирами. Тямущі іноземці завжди при в'їзді на територію Союзу, брали з собою набір необхідних товарів, які пахли полуничною жуйкою, шаруділи підошвою кросівок і джинсою на дотик, для того настільки бажаного для фарців обміну.

Принцип бартеру був відомий давно, ще в первісні часи, коли одне плем'я обмінювався з іншим, через брак чіткої грошової системи. Перші колоністи Америки обмінювалися з індіанцями ременями й намистом, і отримували золоті прикраси натомість. Це явище повторюється, і належить закону вічного повернення і повторення. Можливо, в майбутньому, принцип бартеру і такого фарцовського скупу знову стане актуальним, бо грошова система, як ми бачимо, зазнає крах за крахом. Криза, повстання, дефолт - будь-яка складна система стає рано чи пізно занадто складною і занадто вимагає для себе і веде до краху. Виток історії - і то, що було, стає тим, що є, а те, що є, стає тим, що буде.
«Ce este de vânzare?» - це певна ностальгія за тими часами, коли можна було домовитися й отримати будь-яку річ (якщо вона, звичайно, виявлялася в наявності), яку неможливо було дістати просто зайшовши в ГУМ, ЦУМ та інші. Ми дивимося назад - ми дивимося вперед - ми дивимося прямо в «зараз».
Давайте, подивимося, що у вас є на продаж?

bottom of page